Klinika dermatologiczno-wenerologiczna w Warszawie

Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób skórnych i wenerycznych (przenoszonych drogą płciową).

UMÓW WIZYTĘ
przez telefon
(w godzinach pracy recepcji)
lub poprzez
kalendarz na stronie
(poza godzinami pracy recepcji)

22 849 84 28

Znamiona barwnikowe

Znamiona barwnikowe na skórze mogą pojawiać się na ciele każdego człowieka. Choć w większości przypadków są one łagodne, ważne jest, aby regularnie je kontrolować i w razie potrzeby usuwać. Najbardziej niepokoją pacjentów znamiona na twarzy lub to, czy usuwanie znamion jest możliwe i bezpieczne. Wyjaśniamy poniżej.

Znamiona na skórze – czym są?

Znamiona na skórze często powstają na skutek nagromadzenia melanocytów, czyli komórek produkujących melaninę. Mogą mieć różne kształty, kolory i rozmiary. Bywają wypukłe lub płaskie, niczym schowane pod skórą. 

Znamiona barwnikowe są najczęściej brązowe lub beżowe, a ich powierzchnia może być gładka lub nierówna. Wyróżnia się różne rodzaje znamion, w tym znamiona wrodzone, które są obecne od urodzenia, oraz znamiona nabyte, które pojawiają się z czasem.

Badanie znamion barwnikowych

Zaleca się badanie znamion barwnikowych, aby wykluczyć ewentualne zmiany nowotworowe. Pierwszym krokiem jest samodzielne monitorowanie znamion, czy np. nie rosną lub nie stają się bolesne. Wizyta u dermatologa pomoże dokładnie zbadać znamiona na skórze. Do diagnostyki znamion stosuje się dermatoskopię. W razie wątpliwości co do charakteru znamienia, lekarz może zalecić jego usunięcie i badanie histopatologiczne (czyli pod kątem nowotworowym).

Kiedy usuwać znamiona barwnikowe?

Plamki, wypustki czy guzki na skórze to niejako nasze znaki szczególne. Rośniemy z nimi od dziecka lub obserwujemy ich pojawienie się w pewnym momencie, ale rzadko wzbudzają one nasze obawy. Nazywane potocznie pieprzykami, o ile nie są bolesne lub nie występują w bardzo widocznym miejscu, z reguły są ignorowane. 

W jakich sytuacjach należy się jednak zastanowić, czy usuwać znamiona barwnikowe? Decyzja o usunięciu znamienia powinna być podjęta na podstawie oceny dermatologa. Usuwanie znamion skórnych zaleca się ze względów estetycznych lub medycznych. 

Wskazaniem do usunięcia może być zmiana kształtu, koloru lub wielkości znamienia, a także pojawienie się swędzenia, krwawienia lub owrzodzeń. Ważne jest, aby reagować na wszelkie niepokojące objawy i nie zwlekać z konsultacją u specjalisty.

Chirurgiczne usuwanie znamion

Chirurgiczne usuwanie znamion jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się niepożądanych zmian skórnych. Procedura polega na wycięciu znamienia wraz z marginesem zdrowej skóry, co minimalizuje ryzyko nawrotu. Wycięcie znamiona odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a następnie rana jest zszywana. Po zabiegu zaleca się unikanie słońca i dbanie o odpowiednią higienę miejsca operowanego, aby zminimalizować ryzyko infekcji. 

Usuwanie znamion laserem

Znamion nie usuwamy laserem ze względu na fakt, że metoda ta powodowałaby zniszczenie materiału do badań histopatologicznych. Mogłaby też podrażnić tkankę i pobudzić ją do niekorzystnego rozrostu w przypadku pieprzyków niepewnych lub złośliwych.  Jedyną dozwoloną opcją jest wycięcie zmiany skórnej i jej badanie histopatologiczne.

Powrót

Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00
Umów wizytę
przez telefon
lub poprzez
Telefony odbieramy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-19:00