Laserowe usuwanie znamion nie powinno mieć miejsca. Laserowe usuwanie czy wypalanie czerniaka nie pozwala na wykonanie badania histopatologicznego, czyli podstawy do rozpoznania charakteru zmiany. Bez niego nie mamy pewności, czy znamię zostało usunięte w całości, z marginesem tkanki zdrowej.
Usunięcie znamienia może nastąpić po konsultacji z lekarzem dermatologiem i zakończone musi być badaniem histopatologicznym. Ma to ogromne znaczenie w zapobieganiu powstawania m.in. czerniaka. Laserowe usuwanie znamion niepewnych lub złośliwych może jedynie podrażnić znamię i pobudzić je do niekorzystnych zmian.
Laseroterapia a czerniak
Czerniak to nowotwór złośliwy, wyjątkowo groźny i szybko się rozwijający. Laserowe usuwanie znamion czy wypalanie czerniaka nie pozwala na przeprowadzenie badania histopatologicznego, podstawy do rozpoznania charakteru zmiany. Może też pogorszyć stan i rokowanie pacjenta.
Podkreślmy, że zmiany należy usuwać chirurgicznie, a laserowe usuwanie znamion barwnikowych to błąd w sztuce lekarskiej.
Profilaktyka to podstawa
Nowotwory skóry wykryte odpowiednio wcześnie są często wyleczalne, dlatego też należy systematycznie przeprowadzać samokontrolę i podejmować działania profilaktyczne.
Warto regularnie obserwować całe ciało, a w razie powstania wątpliwości skorzystać z konsultacji dermatologicznej. Raz w roku warto poddać się badaniu dermatoskopem, aby wykluczyć ew. zagrożenia lub usunąć niepokojące zmiany podczas zabiegu chirurgicznego.