Znamiona są zmianami skórnymi, które mogą wystąpić w dowolnym miejscu na naszym ciele. Z różnych powodów niektórzy decydują się na ich usunięcie. Wyjaśniamy, czy jest to konieczne.
Znamiona barwnikowe, czyli popularne pieprzyki
Znamię barwnikowe, potocznie zwane pieprzykiem, składa się z komórek barwnikowych, tzw. melanocytów. Na ich powstawanie wpływają m.in. czynniki genetyczne i środowiskowe. Z niektórymi się rodzimy (to tzw. znamiona wrodzone), a kolejne mogą pojawia
się stopniowo (tzw. znamiona nabyte).
Niepokojąca zmiana wymaga konsultacji
Przynajmniej raz w roku należy dokładnie obejrzeć wszystkie znamiona wraz z dermatologiem. Jest to szczególnie istotne, jeśli dodatkowo występuje świąd, pieczenie czy krwawienie, a zmiana nagle zaczęła się zmieniać, np. szybko powiększa
. Może to mianowicie oznaczać, że przeradza się ona w formę złośliwą.
Lekarz, opierając się na swojej wiedzy, doświadczeniu i badaniu dermatoskopem, oceni wiążące się ze zmianą ryzyko, a także zdecyduje, czy należy ją usunąć, gdyż nie każda zmiana tego typu kwalifikuje się do interwencji chirurgicznej.
Usuwanie znamion jako działanie profilaktyczne
Co więcej, może okazać się, że usuwanie znamion to wskazane działanie profilaktyczne, gdyż znamiona mogą przekształcić się w czerniaka, czyli nowotwór złośliwy. Pozostawienie ich na ciele wiąże się zatem z wysokim ryzykiem, które warto zminimalizować.
Usuwanie znamion – jedynie chirurgicznie
Jedyną właściwą metodą usuwania znamion jest wycięcie chirurgiczne. Tylko w ten sposób można zlikwidować znamiona na ciele, co do których lekarz ma podejrzenie, że mogą mieć charakter złośliwy, a tym samym zagrażać zdrowiu i życiu pacjenta. Chirurgiczne usuwanie znamion przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, dlatego też odczuwalny dyskomfort można znacznie ograniczyć.
Konieczne jest także wykonanie badania histopatologicznego – na podstawie otrzymanego wyniku lekarz oceni charakter zmiany (łagodny czy złośliwy) i ustali, czy znamię zostało usunięte z marginesem tkanki zdrowej. W razie konieczności wdroży dalsze leczenie.
Zadbaj o profilaktykę
Regularna obserwacja ciała, badanie i usuwanie znamion to działania profilaktyczne, które powinien podjąć każdy z nas, aby zwiększyć szansę na uchronienie się przed nowotworami skóry.
Każdy z nas ma wiele niegroźnych zmian na skórze, ale warto kierować się zarówno rozsądkiem, jak i czujnością. Innym niezwykle ważnym działaniem profilaktycznym jest stosowanie kremów z filtrem, które chronią nas przed niekorzystnym promieniowaniem ultrafioletowym UVA i UVB.