Tłuszczaki
Tłuszczaki, inaczej lipomy, są częstym schorzeniem skórnym. Zazwyczaj są łagodne i niegroźne, ale w związku ze swoim umiejscowieniem, potrafią zakłócać codzienne funkcjonowanie. Poniżej doprecyzujemy, czym jest tłuszczak, jakie są przyczyny i objawy tego schorzenia, oraz opowiemy o sposobach na usuwanie tłuszczaków.
Tłuszczak – co to?
Nazwa schorzenia być może budzi już jakieś skojarzenia. Powiedzmy jednak dokładniej, co to jest tłuszczak. Ten rodzaj łagodnego guza skórnego rozwija się z komórek tłuszczowych. A jak wygląda tłuszczak? Zazwyczaj ma postać miękkich, ruchomych grudek, zlokalizowanych bezpośrednio pod skórą. Zgrubienia te mogą występować pojedynczo lub w grupach, mając od kilku milimetrów do kilku centymetrów wielkości. Tłuszczaki pojawiają się na różnych obszarach ciała – na ramionach, szyi, czy udach. Zdarzyć się może zarówno tłuszczak na plecach, jak i tłuszczaki na głowie.
Tłuszczaki – przyczyny
Jeśli chodzi o omawianą przypadłość skórną, jaką jest tłuszczak, przyczyny jej powstawania nie są do końca wyjaśnione przez medycynę. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą przyczynić się do rozwoju zgrubień. Głównie podaje się tu dziedziczność – osoby mające członków rodziny cierpiących na tłuszczaki są w grupie większego ryzyka wystąpienia guzków. Tłuszczak pod skórą z większym prawdopodobieństwem pojawi się też u osoby, u której nieprawidłowa dieta lub zaburzenia metaboliczne doprowadziły lub prowadzą do otyłości.
Jak wygląda tłuszczak?
Tłuszczak zazwyczaj prezentuje się jako grupa miękkich, ruchomych guzków pod skórą. Mogą być one zarówno lekko wypukłe, jak i zupełnie płaskie. Często mają one kolor zbliżony do koloru skóry, nieco jaśniejsze lub ciemniejsze.
A czy tłuszczak boli? Tak, zdarza się, że bolesność lub dyskomfort pojawia się, gdy zmiana skórna występują w obszarze, narażonym na ucisk albo pocieranie. Przykładem guzków w takim niekorzystnym miejscu są chociażby tłuszczaki pod pachą.
Usuwanie tłuszczaków
Załóżmy, że nasze nielubiane guzki podskórne zostały oficjalnie zdiagnozowane jako tłuszczak. Jak się pozbyć tego problemu i czy zawsze się to robi?
Chociaż omawiane zmiany skórne zazwyczaj są łagodne i nie wymagają leczenia, specjaliści czasami proponują usuwanie tłuszczaka ze względów estetycznych lub w celu pozbycia się dyskomfortu. Istnieje kilka metod pozbywania się guzków:
- chirurgiczne wycinanie tłuszczaka (ekscyzja),
- liposukcja,
- krioterapia (zamrażanie).
Wybór metody usuwania zależy od wielkości, lokalizacji i preferencji pacjenta. Dla przykładu, tłuszczaki pod oczami powinny być usuwane jak najdelikatniej z uwagi na cienką skórę okolic oczu i późniejsze blizny na twarzy.
Tłuszczaki – podsumowanie
Tłuszczak jest dość powszechnym zjawiskiem podskórnym, które zazwyczaj jest łagodne i niegroźne. Jednakże, jeśli np. bolący tłuszczak powoduje dyskomfort lub budzi niepokój, warto skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniego postępowania.
Nie wszystkie tłuszczaki wymagają interwencji lekarskiej. Zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem, który może dokładnie ocenić guzki pod skórą i zalecić odpowiednie postępowanie.
Powrót