Rogowacenie słoneczne
Rogowacenie słoneczne skóry inaczej nazywane jest rogowaceniem starczym. To częsta choroba skóry, która może być wynikiem długotrwałego narażenia na promieniowanie słoneczne. W tym materiale omówimy, czym jest rogowacenie słoneczne, jakie są jego przyczyny, objawy oraz metody leczenia.
Czym jest rogowacenie słoneczne (starcze)?
Rogowacenie starcze, zwane zamienne słonecznym, to stan skóry charakteryzujący się nadmiernym pogrubieniem naskórka, który wcześniej się złuszczył. Skóra taka wygląda gorzej i jest mniej wytrzymała, niż ta zdrowa. Rogowacenie jest reakcją obronną pokrywy ciała w odpowiedzi na długotrwałe działanie promieniowania UV, głównie UVB. W wyniku tego procesu dochodzi do powstania grubszej warstwy naskórka i złuszczających się placków lub nawet wystających narośli.
Rogowacenie starcze skóry – przyczyny
Przede wszystkim sytuacją wywołującą rogowacenie słoneczne jest długotrwałe i powtarzane narażenie skóry na promieniowanie słońca. Posiadacze jasnej karnacji, blondyni, osoby o niebieskich oczach, często przebywający na słońcu bez odpowiedniej ochrony, są bardziej narażeni na rozwój tej choroby. Również osoby starsze, które w swoim życiu często wychodziły na mocne światło słoneczne są w grupie większego ryzyka jeśli chodzi o zapadalność na tę przypadłość. Niewątpliwie stąd pochodzenie drugiej, zamiennej jej nazwy – rogowacenie starcze. Dodatkowo, czynniki genetyczne i immunologiczne mogą również przyczynić się do rozwoju tej choroby.
Rogowacenie słoneczne – objawy
W przypadku schorzenia o tak widocznych objawach, jak rogowacenie słoneczne, diagnostyka sprowadza się do podstawowych obserwacji i wywiadu. Symptomy skórne występują w formie grudek, placków lub narośli na skórze, które mogą być łuszczące się i szorstkie w dotyku. Mają różną wielkość i kształt. Często występują w tych miejscach skóry, które były najbardziej narażone na działanie promieniowania UV, takich jak twarz, szyja, ramiona i ręce. Oprócz zmian skórnych, niektórzy pacjenci mogą doświadczać swędzenia lub pieczenia na powierzchniach, dotkniętych chorobą.
Leczenie rogowacenia słonecznego
Jeśli u pacjenta rozpoznano już rogowacenie starcze, leczenie będzie zależało od stopnia zaawansowania choroby oraz od indywidualnych potrzeb chorego. W przypadku łagodnych zmian skórnych, stosuje się zazwyczaj kremy z retinoidami lub kwasami owocowymi. Są to substancje, które pomagają złuszczyć nadmiernie rogowaciejącą skórę. Gdy zmiany skórne są bardziej zaawansowane, może być konieczne usunięcie ich chirurgicznie. Stosuje się również krioterapię, czy wymrażanie zmian skórnych.
Jeżeli chodzi o rogowacenie słoneczne, leczenie jest w większości przypadków skuteczne. Przypominamy jednak, jak ważna jest profilaktyka. Zalecane jest stosowanie środków ochrony przeciwsłonecznej, np. kremów o wysokim SPF, ale również odpowiednia odzież, jak nakrycia głowy. Pamiętajmy o unikaniu nadmiernego narażenia skóry na promieniowanie UV. Osoby, podejrzewające u siebie rogowacenie słoneczne, powinny skonsultować się z dermatologiem w celu otrzymania diagnozy i zaordynowania odpowiedniego leczenia.
Powrót